Kõik teed viivad Rooma!

Vaade Roomale Castel Sant'Angelolt.

Rooma on kultuurihäll. Kunagine võimas riik on olnud algeks paljudele tänastele nähtustele, mis muuhulgas Pööningu lehekülgedelgi jutuks on – näiteks meie oma mõisaarhitektuur, kus leidub palju inspiratsiooni antiikkultuurist.

Seega on igati loomulik, et meiegi teed viivad nüüd Rooma – vaatama oma silmaga seda kultuuripärandi mekat. Koos Pööninguga saavad reisile kaasa tulla ka meie lugejad.

Pööningu Rooma-reisi giidiks on seal 8 aastat elanud ja Rooma kunstiväärtusi konserveerinud kunstiajaloolane ja -konservaator Hilkka Hiiop, kellega saab lähemalt tutvuda Pööningu möödunud aasta sügisnumbri (2016/3) Meistri rubriigis. Olles paljude objektidega isiklikult kokku puutunud, teab Hilkka põnevaid fakte, mis tavalise külalise eest varjule jäävad. Oma teadmisi on ta lubanud jagada Pööningu reisilistele ning viia meid põnevatesse kohtadesse, mida nii hästi ei tunta, aga mis kindlasti suure elamuse pakuvad. Seega peaks reis olema huvitav nii neile, kes Roomat veel külastanud pole, kui ka neile, kes seal juba käinud.

Pööningu reis Rooma Hilkka Hiiopi juhatusel on ainulaadne ja kordumatu viis seda antiikset linna tundma ja armastama õppida.

 

AJAKIRJA PÖÖNING REIS ROOMA

Reisi kestus: 8. september–11. september 2017.

Reisi jooksul liigume kronoloogiliselt läbi Rooma erinevate perioodide ja kihistuste: antiik, keskaeg, renessanss, barokk.

8. september

  • Saabume Rooma, majutumine hotelli.
  • Reisi giid Hilkka Hiiop tutvustab Roomat üldiselt ja räägib oma siin veedetud ajast.
  • Ühine õhtusöök.

9. september

Antiik ja keskaeg
  • Jalutuskäik antiikse Rooma varemete vahel:
    • Forum Romanum

Rooma foorumid olid algselt turuplatsid, millest kujunesid templite ning riigiasutuste asupaigad. 7. saj eKr rajatud Forum Romanum (Magnum), mis asub Kapitooliumi ning Palatinuse künka vahel ja hõlmab endas mitut väiksemat foorumit, sai keskseimaks foorumiks linnas ning kogu Rooma keskpunkt – majandusliku, poliitilise ning religioosse elu tuiksoon ning Rooma impeeriumi vaimne ning poliitiline keskus.

    • Palatinuse piirkond

Rooma linn rajati seitsmele künkale ja pärimuse järgi sai linn alguse just Palatinuse künkalt. Seda arvamust kinnitavad ka arheoloogilised leiud, mis näitavad, et Palatinuse mäel oli asustus juba 10. sajandil eKr.

Rooma vabariigi ajal sai Palatinuse mägi valitseva eliidi meelispaigaks, just sinna ehitati oma villad. Traditsioon jätkus keisrite ajal, mil küngas oli keisripaleedega kaetud. Augustuse, Tiberiuse ja Domitianuse paleede varemed on nähtavad veel tänapäevalgi.

    • Varakeskaegne Santa Maria Antiqua

Forum Romanumil asuv varakristlik kirik Santa Maria Antiqua on ehitatud 6. sajandi keskel Pühapaik on rajatud varasemasse paganlikku hoonesse ning märgib üleminekut antiigilt kristlikule kultuurile. Kirikus asub unikaalne kollektsioon seinamaalinguid, millest tänaseks on säilinud ca 250 m2. Maalingud pärinevad 6.–9. sajandist ning annavad ülevaate varakeskaegse ja bütsantsi kunsti arengust. Omapoolset vaatenurka tutvustab meie giid, kes on samas kiriku maalingute konserveerimistöödega ametis olnud.

  • Pärast ringkäiku ootame kõiki huvilisi piknikule ja juttu vestma Tiberi kaldapealsele.
  • Pärastlõunal on võimalus tutvuda linna ja vaatamisväärsustega omal käel: Colosseum, Ara Pacis, Trastevere.
  • Õhtul soovijatele ooperi-/kontserdikülastus

10. september

Barokk
  • Hommikul võimalus veeta aega omal käel, külastada veel vaatamisväärsusi, käia poodlemas, nautida Rooma romantilist miljööd, teha varane lõunasöök.
  • Pärastlõunal kohtume Il Gesùkiriku juures ja külastame kirikut. Seejärel jalutame läbi barokse Rooma ning tutvume ajastu suurmeistrite Bernini ja Borromini loominguga (Sant´Ivo kabel Sapienza kiriku juures, Palazzo Spada).

Gianlorenzo Bernini (1598–1680) ja Francesco Borromini (1599–1667) olid 17. sajandi Itaalias ühed silmapaistvaimad arhitektid. Nad olid samaealised, töötasid sageli koos ja koguni ühistele tööandjatele. Ehkki nende teosed on väga erinevad, on mõlemad jätnud arhitektuuriajalukku märgatava jälje.

  1. saj II pooles valminud Il Gesù kiriku laemaalinguid võib pidada barokse interjöörikujunduse ja arhitektuurse illusionismi tippsaavutuseks. Illusoorse lae juures on vaatajale mulje avaldamiseks kombineeritud arhitekuur, skulptuur ja maalingud.

Barokse Palazzo Spada üheks muljetavaldavamaks kujunduselemendiks on Fr. Borromini rajatud illusoorne kolonnaad. Sammaste järkjärguline lühenemine, tõusev põrand ning kitsenev käik loob visuaalse illusiooni 35-meetrisest galeriist, mille tegelik pikkus on 8 meetrit. sammaskäigu lõppu on asetatud elusuurusena näiv skulptuur, mille reaalne kõrgus on vaid 60 cm.

  • Rooma vaatamisväärsused: Pantheon, Piazza Navona

11. september

Renessanss
  • Hommikul kohtume Peetri väljakul kiriku ees (soovijad saavad kirikut külastada enne rühmaga liitumist).

Peetri kirik ehk Püha Peetruse Basiilika (itaalia k – Basilica di San Pietro in Vaticano) asub Vatikanis Püha Peetruse väljakul. See on suurim, kuulsaim ja külastatuim roomakatoliku kirik kogu maailmas. Praegune renessansi- ja barokiajastust pärinev kirik ehitati varasema, keiser Konstantinuse aegse hoone asemele 16. sajandil. Kiriku ilme kujunemisel on mänginud rolli arhitektid: Raffael, Baldassare, Peruzzi, Michelangelo, Bernini jt.

  • Ühine jalutuskäik ja Vatikani muuseumi külastus: Raffaeli maalid, Michelangelo freskod Sixtuse kabelis. Muuseumikülastus on ilma giidita.

Vatikani muuseumis on väljapanek sajandite jooksul kiriku poolt kogutud kunstiteostest, s.h esinduslik valik Kreeka-Rooma antiikskulptuure ja renessansskunsti tippteoseid. Tegemist on maailma suurima kunstivaramuga.

  • Ärasõit

 

Reis sisaldab:

  • lennupileteid Tallinnast Riia kaudu Rooma ja tagasi (Air Baltic)
    • 8. september 10:45–11:35 Tallinn-Riia
    • 8. september 14:05–16:10 Riia-Rooma
    • 11. september 17:40–21:50 Rooma-Riia
    • 11. september 23:10–23:59 Riia-Tallinn
  • majutust (3 ööd): Hotel Edera, Colosseumi ja Parco di Traiano lähedal (3*)
  • hommikusööke hotellis
  • ühist õhtusööki saabumise õhtul
  • pileteid Forum Romanumisse, Palatinusesse ja Colosseumisse ning Palazzo Spadasse
  • eestikeelset giidi ja reisisaatjat

 

Lisatasu eest järgmised sündmused ja vaatamisväärsused (palume teha valik reisipaketi broneerimisel):

 

Reisi hind Pööningu lugejale: 565 eurot (tavahind 725 eurot)
(broneerimisel kasutage parooli „Pööning”).
Reisi korraldavad ajakiri Pööning ja Baltic Tours.

 

REIS ON VÄLJA MÜÜDUD!
NB! Loosime kõigi vahel, kel on vormistatud Pööningu aastatellimus või e-püsimakseleping 24. juunil välja reisi kahele Rooma.