„Täna on mul Sinule üht väga rõõmsat sõnumit kuulutada. Ma olen nimelt oma „Kooli lugemise raamatu” esimese jao müümisest ja teise jao kirjastada andmisest 2500 rubla teeninud ja endale Uue-Vändras 5000-rublase päriskoha ostnud. Aprillis kolin ma sinna. Nii ilusat kohta kui Kurgja on, olen ma harva näinud. Ta on täitsa metsa sees Pärnu jõe mõlemal kaldal… Paik on suurepärane, igalt poolt metsaga piiratud, ka minu krundi peal on ilus mets…”
(katkend C. R. Jakobsoni kirjast oma pruudile Julie Thalile 17. jaanuaril 1874.)
Kurgja on maaliline tänapäevalgi. Koht on vana: esimesed asustuse jäljed siin pärinevad juba nooremast kiviajast. Kohanime Kurekkulle on esmakordselt mainitud 1515. aastal, 19. sajandiks oli sellest saanud Kurgjõe, nimi tuleneb ilmselt rohkete kurgede pesitsemisest jõeaasadel.
Pärisorjuse ajal asus jõe kaldal kaks vakutalu: Kurga-Tõnise ja Kurga-Hansu. 1865. aastal ostis Jurri Luberg Uue-Vändra mõisnikult Kurga-Tõnise talu, temalt omakorda kümmekond aastat hiljem Vändras vallakirjutajana töötanud C. R. Jakobson. Talu suurus oli toona 228 vakamaad ja 17 kamma (ligikaudu 85 ha), hinnaks 5000 rubla. Kurga-Tõnise talu anti üle jüripäeval, ametlik „Talluasemme Kauba-Kontraht” sõlmiti 1875. a septembris. Lepingus on talu nimetatud juba Kurgja-Linnutajaks. Nime kohta on arvamusi mitu: kas on taas saadud ainest jõe ääres pesitsevatest lindudest või kannab Linnutaja nimi endas ärkamisaegset talurahva (eeskätt aga Jakobsoni enese) vaimukõrgustesse sirutavat mõttelendu.
Värskelt naitunud noorpaari Carl Roberti ja Julie eesmärgiks oli kujundada uuenduslik ja eeskujuna toimiv talu, kus oma teadmisi põlluharimisest ja karjakasvatusest katsetada, põllutööõpilasi võtta ning omandatud kogemusi teistega jagada. Teadupärast pidas C. R. Jakobson just põllumajandust riikide majanduse ja Eesti tuleviku aluseks ning ülistas talupoja seisust.
Need plaanid tähendasid suurel hulgal tööd: kirjanduse uurimist ja läbitöötamist, uute taluhoonete ehitamist, talu majandamist – palju tööd ja vaeva.
Suur koormus mõjus Jakobsoni tervisele kurnavalt ning 1882. aastal suri ta kõigest 41-aastasena kopsupõletikku.
Peale C. R. Jakobsoni surma jäi abikaasa Julie kolme väikese tütrega üksi ning talu sattus raskesse majanduslikku olukorda. 1884. a müüdi see võlgade katteks oskjonil ning perekond tõsteti järgmisel aastal välja. C. R. Jakobsoni poolehoidjate ning sõprade-sugulaste abiga osteti talu 1886. aastal perekonnale siiski tagasi. Elumaja ehitati nii palju valmis, et pere sai sisse kolida, Jakobsoni lesk ja tütred pidasid talu jõudumööda ligi seitsekümmend aastat.
On teada, et Julie Jakobson oli väikest kasvu, kuid südikas naisterahvas. Heitlik saatus pani naise õlule suure koorma: peale abikaasa surma pidi ta jätkama pooleli jäänud talu ehitamist, tulema toime raske talutööga, kasvatama üksi kolme tütart ning võitlema oma kodu nimel.
Isa mälestust kalliks pidavad tütred pühendasid kogu oma elu kodutalu teenimisele ning mehele neist keegi ei läinudki. Ei ole teada, kas ei leidnud nad ümberkaudsete talupoegade seast väärilist kosilast, ei tahtnud, et Linnutaja pereringist välja läheks, või oli see omavaheline vaikimisi kokkulepe hoida kokku ja pidada ühiselt ülal isakodu.
(Foto: C. R. Jakobsoni Talumuuseum)
1948. aastal sai Linnutaja talust C. R. Jakobsoni Talumuuseum, selle esimeseks muuseumidirektoriks oli Jakobsoni tütar Linda Jakobson. Rohkem töötajaid muuseumil esialgu polnudki.
Tänapäeval on Linnutaja on ainuke omasugune muuseum Eestis, majandades praegugi taluna: seal peetakse loomi, mesilinde, tegeletakse aiapidamisega; toimuvad teemapäevad ja õppeprogrammid, uude rehetuppa on rajatud söögikoht. Suvel toimuvad Kurgjal teatrietendused, perepäevad ja ekskursioonid.
Autor: Karola Mursu
Fotod: Rasmus Jurkatam, C. R. Jakobsoni Talumuuseum, Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum
Artikkel ilmus esmakordselt Pööningus nr 1 (6) / 2017.
Et huvitavaid lugusid ikka jätkuks, telli Pööning koju käima!
Ajakirja saab tellida siit: https://tellimine.ee/est/pooning-11791 või telefonil 617 7717 (Express Post).
Pööningu varasemaid numbreid saab tellida toimetusest e-posti aadressil toimetus@ajakiripooning.ee