Põhja-Tallinna tänavatel avaneb 28. augustil hüpiknäitus „Kopli pärlid“, mis tutvustab Kopli poolsaare arhitektuuri- ja kultuuriloolisi pärle – olemasolevaid, teostamata jäänud, aga ka juba igaviku teed kadunud hooneid, rajatisi ja keskkondi.
28.–30. augustil saab näitust vaadata Põhjala tehase alal (Ankru tn poolne sissepääs), pärast seda liigub see Telliskivi Loomelinnaku alale, kus on üleval 31. augustist 6. septembrini, ning sealt edasi järgmistesse Põhja-Tallinna paikadesse.
Näitus on ajendatud Kopli piirkonna kiirest arengust, kus vanasse miljöösse pikitakse järgemööda uusi elamupiirkondi, loomelinnakuid, ateljeesid, kohvikuid, poekesi ja kaubanduskeskusi. Siin on vastuolusid ning liigselt kasimata ja lihvimata ehedat elu, täis hurma ja traagikat. 19.–20. sajandi ühiskonna tähtsad märksõnad, nagu rasketööstus, tehniline progress, rööbastransport, aga ka klassivastuolud, alkoholism, massirepressioonid ja -immigratsioon on jätnud Koplisse nii vägevaid jälgi, et 21. sajandil on olnud teinekord keeruline kohale jõuda. Nüüd on see siiski juhtumas. Inimelu mitmekesisuse ilu jätkub Koplis aga veel kauaks.
Näitus „Kopli pärlid“ võtab kokku ajakirja Pööning erinumbri Kopli samanimelise artikli, milles arhitektuuriajaloolane Oliver Orro tutvustab Kopli vaatamisväärsusi.
Tekstid: Oliver Orro
Fotod: Rasmus Jurkatam, Tõnu Tunnel, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Rahvusarhiivi fotokogu
Kujundaja: Tuuli Aule
Teostus: ajakiri Pööning