Nõmmel Eesti-aegse eramaja katusel turnib tööpükstes mees. Mõõdulint vööl, pliiats taskus, teises taskus plekikäärid. Või on need mingid tangid? Või hoopis midagi muud.
„Kui kunagi alustasin, oli mul ainult viis tööriista, kõik mu õpetaja enda tehtud. Nüüd on tööriistakastis 25–30 riista. Mitut sorti käärid, tangid, valtsikeerajad. Mitmed haamrid. Tööriistu on täis terve õu. Kusjuures kõiki tööriistu peab olema topelt. Ühe tööriistakasti vean üles, teine jääb alla töölaua juurde, et ei peaks tangide pärast üles-alla jooksma.
Vanasti tehti tööriistad ise. Ka päris keerulisi tehti. Nüüd saab neid poest osta. Et kvaliteetset tööd teha, on elementaarne, et sul on kvaliteetsed tööriistad.
/…/
Üldiselt on nii, et kaasaegsete majade katused on igavamad kui ajalooliste hoonete katused. Vanu on keerulisem teha, aga vanu on ka huvitavam teha.
Ja mida keerulisem, mida rohkem liigendusi, seda ilusam valtsplekk-katus välja kukub. Kui see rägastik lõpuks valmis saab, näeb ta ikka väga huvitav välja!“
Pööningu suvenumbris nr 2 (86) / 2023 kõnnime plekksepp-meister Kalvi Kondioga mööda katuseid ja avame plekksepa-ameti telgitaguseid.
Vestles: Madis Jürgen
Fotod: Patrik Tamm, erakogu